כאשר עולות שאלות הקשורות לדמויות… איך למצוא את התשובות

  • האם לכל הדמויות התנהגות דומה?
  • האם הדמות שלמדתי עליה עכשיו בקורס מצויה אצל כל האנשים?
  • האם הדמות הזאת תתנהג תמיד באופן דומה?
  • מה דעתה של דמות זו על כסף?
  • מהי המתנה שדמות זו מעניקה לי ולעולם?

כאשר אני מלמד עבודה עם דמויות פנימיות (וויס דיאלוג, קול ותנועה וכד'), עולות שאלות מסוגים שונים, שאלות הקשורות לאופן בו יש לעבוד עם הדמויות, שאלות הקשורות לטבען ועוד. פעמים רבות, במיוחד בתחילת תהליך הלימוד, אני מנסה לענות על כך בתשובות פשוטות וברורות, במיוחד כאלה שמנסות לקלוע ולעזור לתהליך האישי של תלמידיי.

יחד עם זאת, בשלבים מתקדמים יותר, כאשר עבודת הדמויות נמשכת, מתחילות לעלות שאלות עמוקות יותר הקשורות לעתים לאופי הדמויות, לאוניברסליות שלהם וכד'.

%d7%9e%d7%a4%d7%aa%d7%97%d7%95%d7%aa-%d7%9b%d7%90%d7%99%d7%9c%d7%95-%d7%99%d7%a9%d7%a0%d7%99%d7%9dכאשר העבודה מעמיקה והתלמידים עובדים ברצינות, מתברר שבמקרים רבים לענות תשובות ישירות לשאלות, איננה הדרך הטובה ביותר. מתברר גם, שהדרך המדויקת והנכונה שתומכת יותר בתלמידיי, היא ללמד אותם כיצד לעבוד עם השאלות שלהם עצמם וכיצד למצוא את התשובות לשאלותיהם באופן עצמאי. (לעתים נדמה לי, שכאשר אני עונה תשובות מידיות וישירות לשאלותיהם, אני למעשה לא תורם לתהליך הלימודי שלהם).
בהקשר זה ניתן לומר, שלרוב, כאשר אני נשאל שאלות מתלמידים ותיקים, אני מנסה לתת לשדה לדבר ומאפשר ללא ידוע להתגלות ולהוביל את תגובתי ותשובתי.

באחד הקורסים האחרונים, נשאלתי מה בכל זאת כדאי לענות כשעולות שאלות…. בהיבט אחד, אין לכך מתכון ספציפי. אולם בהיבט אחר, נדמה לי שכדאי להתחיל למצוא את התשובות לסוג השאלות שהוזכרו למעלה, באמצעות שלושה מישורי התייחסות.

הצעות אפשריות למענה על שאלות שעולות על דמויות

אני סבור, שכאשר מגיעה שאלה "אמתית", כזאת הבאה ממקום פנימי אז היא מקפלת בתוכה תשובה, שבעזרת סוג מסוים של עבודה יתאפשר לה להתגלות.
לפיכך, כאשר עולות שאלות אוניברסליות על דמות, ניתן להתחיל ולשאול את השאלות הבאות:.

1. הפניית השאלה לדמויות הרלוונטיות

נניח שנשאלות השאלות שהוזכרו בתחילת המדריך, כבדיקה ראשונה, אני מציע לשאול את הדמות הרלוונטית שאיתה עובדים, במה הדברים אמורים והאם יש לה תשובה לשאלה.
לדוגמה: כשהופיעה לעבודה דמות דמונית, נשאלתי: למה צריך אותה?
יכולתי לענות תשובה ישירה, אבל במקרה זה היה עדיף להזמין את הדמות ולשאול אותה את השאלה הזאת: מדוע חגית צריכה אותך?

כאמור, אם השאלה רלוונטית, אזי יש סיכוי טוב שלדמות יהיה דבר מה משמעותי להגיד. בנוסף, כדאי גם לבדוק ולשאול את הדמות הנגדית את אותה השאלה (לא תמיד נקבל תשובה פשוטה, אבל מניסיוני יש סיכוי טוב שנקבל תשובה מעניינת שתתן לנו חומר לעבודה).

2. הפניית השאלות לדמויות שנמצאות אצל החברים לקבוצה

ישנן שאלות הקשורות לאוניברסליות של הדמות. למשל, האם הדמות של הקוסם הספציפי שאותו פגשנו בהדגמה בקורס נמצאת בכל אחד מאיתנו או רק באדם עצמו? האם הדמות הזאת היא אישית או אוניברסלית?

מניסיוני, אם מדובר על שאלות כלליות לדמויות, רצוי לא רק להזמין את הדמות ולשאול אותה (אפשרות ראשונה) אלא, ניתן להזמין את אותן הדמויות או דמויות דומות אצל החברים שלכם לקבוצה, או הפרטנרים שלכם לעבודה ולבדוק איתן מה דעתן על שאלה זו.

3. בירור הדמויות השואלות

כאשר ישנן שאלות משמעותיות, מומלץ גם לראיין את דמות השואל/ת ולהכיר אותו/ה.
ניסיוני מראה, שכמעט תמיד, כאשר מאתרים את הדמות ששואלת ומאפשרים לה להגיע, לשאול את השאלה ולהכיר אותה טוב יותר, משהו משמעותי יכול להתרחש.

לעתים, תגלו שבעבודה זאת אתם מקבלים מרחב פנימי רב והפתעות לגבי מיהי הדמות השואלת. במקרים רבים, מדובר בתחושת רווחה גדולה.

לסיכום

כאשר יש לכם שאלות לדמות, שקלו לנסות לקבל את התשובות באמצעות שלושת האפשרויות הללו:

  1. לשאול את הדמות
  2. לשאול את הדמויות של חברי קבוצה
  3. לבדוק מיהי הדמות השואלת

מובן שבהמשך העבודה, תמצאו דרכים נוספות המתאימות לכם ולכל דמות ודמות.

© כל הזכויות שמורות לאור שחר

הרשמה למפגש הקרוב בוויס דיאלוג 

 הרשמה למפגש הקרוב בקונסטלציה משפחתית

הרשמה למפגש הקרוב בקול ותנועה

הרשמה ליצירת קשר – קבלת עדכונים, מאמרים, סדנאות וקורסים