חשיבות עקביות העבודה הפנימית לאורך זמן חלק א

לעבודה עקבית לאורך זמן, ישנה חשיבות רבה בעבודה פנימית בכלל ובדרך ההתפתחות של "דרך העומק" בפרט. מדובר ברעיון חשוב, המהווה את אחד מעקרונות העבודה המעשיים של "דרך העומק". 

איך נראית עבודה פנימית לא עקבית לאורך זמן? מספר דוגמאות

עבודה עם פרטנרים

מונחית התחילה לעשות עבודת דמויות פנימיות עם פרטנר, פעם בשבוע באופן קבוע. בתחילה, היא הרגישה נפלא והיה נדמה שנעשית עבודה משמעותית עם "תוצאות בשטח". אולם, כשהיא הגיעה למפגש השביעי, התחושה שליוותה אותה הייתה – הרגשה של דעיכה, סוג של סיום. 

למפגש השמיני היא אמנם הגיעה, אבל המפגש התשיעי כבר לא התקיים. 

ההסברים המוצהרים לפרישה היו: לא מסתדר עם הזמן, סדר עדיפויות, הפרטנר לעבודת הדמויות לא מספיק טוב וכד'. 

עבודה עם מורה מטפל/ת

מטופל נפגש עם מטפל והרגיש איתו מאוד טוב בפעם הראשונה, גם המפגש השני היה מאוד משמעותי. עם זאת, היה לו קשה להגיע למפגש השלישי (הוא נדחה בשבוע) ולמפגש הרביעי הוא הגיע אחרי שלושה שבועות. המטופל המשיך להגיע פעם ב… עד שהמפגשים  התמוססו מעצמם. 

בדוגמא זו, ההסברים לחוסר העקביות היו דומים להסברים מהדוגמא הקודמת, אליהם השתלבו הסברים נוספים הקשורים לעלות הכספית של העבודה עם המטפל. 

זיקוקי דינור

עבודה עצמית

מטופלת החליטה שהיא כותבת מדי יום, 4 פעמים בשבוע, כתיבה ספונטנית בנושא מסויים (ראו עבודה עם פרויקטים). הפעמים הראשונות היו מדהימות, היא הרגישה נהדר עם עצמה. 

בשבוע השלישי, היא כבר לא הגיעה לכתוב. 

זה היה לה קשה מידי. 

סדנה 

הוא הגיע לסדנת קונסטלציה. 

היה לו מדהים! חוויה יוצאת דופן מבחינתו (הרבה פעמים בסדנאות חד פעמיות, ישנן תחושות של חוויות מיוחדות שמרגישות פורצות דרך). 

ייתכן  שאפילו ההדגמה בסדנה הייתה עליו, או העבודה הייתה סביב הנושא שלו. 

למרות כל החוויות המיוחדות, למרות שהתרחשו דברים משמעותיים ולמרות שהוא חיפש את הדרך הפנימית לעבודה שתעזור לו "לפתוח את הדלת", הוא החליט שלא להירשם לקורס (בשל שלל סיבות: כסף, זמן, לוח זמנים וכד'). 

ישנם אנשים ה"מכורים" לחוויות פורצות דרך בסדנאות חד פעמיות, אשר כמעט אף פעם אינם ממשיכים לתהליך שלם וכולל, בקורס מקיף ומעמיק. 

הסברים לפרישה בטרם עת

לא תמיד ברור למי שלא ממשיכים בעקביות בתהליך העבודה הפנימית, מדוע הם פורשים. עם זאת, לעיתים,  ישנם הסברים פנימיים מאוד "טובים": 

כסף, אי נוחות, שעמום, חוסר התאמה אישית, סדר עדיפויות, חוסר התאמה של הפרטנרים, מורים, חברים לקורס, כעס, העלבויות, "לא מדויק" עד הסוף ו"עכשיו זה לא הזמן", הם רק חלק מהסיבות  שבהן אנשים מסבירים לעצמם ולאחרים, מדוע הם לא ממשיכים בעבודה הפנימית. 

ההתרגשויות של החוויות מעבודות חד פעמיות ועבודות לא עקביות 

לא קל להיות עקביים בעבודה פנימית, במיוחד, כאשר החוויות המיוחדות וההתרגשויות של המפגשים הראשונים, יכולות להיות גדולות ומאוד מספקות. 

לעתים, אצל אנשים מסוימים, ישנה הרגשה שמדובר במעין התמכרות המתבטאת בכך שהם נוהגים לעבור מסדנה לסדנה, ממטפל/ת למטפל/ת, או מטכניקה לטכניקה.  

כל החוויות הללו, כבודן במקומן מונח ויש להן ערך מסויים, עם זאת, מנקודת המבט של "דרך העומק", הן עדיין לא העבודה ובוודאי לא המהות שלה. 

המעברים הללו מונעים יציבות והמשכיות ולא מאפשרים את העקביות המעמיקה הנדרשת לעבודה פנימית מעמיקה, אולם מבחינת המונחים/מטופלים נדמה, שהם יוצרים בכל פעם מחדש את תחושת ההתרגשות פורצת הדרך.

איך זה עובד? עבודה עקבית מובילה לעומקים

רקע יפה כחול עם צבעים נוספים

עבודה עקבית לאורך זמן, מאפשרת להיפגש עם עומקי הדברים – שם התנועה המשמעותית לעבר הריפוי, יכולה להתרחש. עבודה עקבית לאורך זמן מגלה גם ש"הזהב" נמצא הרבה אחרי המפגש השמיני. הדברים המשמעותיים והתנועה המרגשת לעבר הריפוי, נמצאים בעקביות העבודה. 

עבודה עקבית לאורך זמן מאפשרת מסגרת ושקט בתהליך החיצוני, כך שהדברים שנמצאים בתוכנו וזקוקים לעזרה יודעים שיגיע תורם והם יקבלו את מקומם בזמן. 

לעיתים, יש תקופות שנראה שכמעט ולא קורה בהם כלום בעבודה הפנימית. יש תקופות שמאוד קשה לעבוד עם המורים, ו/או עם הפרטנרים שלכם כי "הם לא מתאימים", כי יש איתם "מתחים", כי הזמן "יקר", או כי זה עולה יותר מידי כסף (יש סיבות נוספות שנעסוק בהם בחלק הבא של מדריך הזה). 

יחד עם זאת, הניסיון מלמד שהעבודה העקבית היא זאת שמאפשרת לדברים לעלות, להתגלות ולאפשר לשינוי המשמעותי בחיים להתרחש. 

דוגמא של עבודה עם דמויות פנימיות ב"דרך העומק"

ישנן דמויות שצריכות הרבה מאוד ביטחון ואמון בכם ובמנחה שלכם, כך שאין סיכוי ממשי שהן תוכלנה להתגלות ולקבל הכרה בעבודות חד פעמיות, או בעבודות קצרות טווח. 

ישנם מצבים, שבהם נראה שכמעט לא קורה כלום בתהליך העבודה. אתם נפגשים שבוע אחר שבוע עם מורה, ו/או פרטנר/ית בעבודת דמויות ולא נראה שמשהו "זז". הניסיון מלמד, שהרבה תהליכים מתרחשים מתחת לסף ההכרה וההבנה. 

במרבית המקרים, כאשר עובדים לעומק, דברים קורים! למעשה, ברוב הפעמים, אחרי תקופת מסוימת של עבודה, פתאום מתרחשת קפיצה גדולה בתהליך העומק האישי. 

כאשר העבודה אינה נעשית בקביעות, עלול להיווצר מצב שבו הרבה דמויות ירצו לצאת ביחד, במקביל. סיטואציה כזו, עלולה לגרום לכך שבסופו של דבר הדמויות יצאו בצורה מבולבלת, באופן לא הרמוני, הן לא תגענה בשלמותן והדמויות וגם אתם, לא תהיו מרוצים. 

אדם מחזיק מסיכה לבנה מולו

מן הצד השני, השקט שהתהליך העקבי יוצר, מאפשר לכם ולדמויות הפנימיות להיות "רגועות" יותר. כלומר, הן לא חייבות "לדחוף את עצמן קדימה" בכדי להגיע, להפך, הן מרגישות ביטחון בכך שהן לא נדחקות לפינה ותורן להופיע, לקבל הכרה וריפוי יגיע.חלקן אף מסוגלות "לפנות" את דרכן לדמויות אחרות שבוער להן יותר להגיע. 

בסדר השקט הזה, כשלכולם יש מקום, יש כוח רב, שתורם לעבודה. 

חשיבות העבודה לאורך זמן בדרכים השונות

כאשר מדובר על עקביות בעבודה פנימית, הכוונה היא לכל דרכי העבודה הפנימית המקובלות:
🌹 עבודה עם עצמנו 
🌹 עבודה עם פרטנרים, בחברותא
🌹 בודה עם מורה
🌹 עבודה בקורסים מתמשכים
🌹עבודה בדרכים נוספות 

(ראו גם את סרטון מפת הדרכים לעבודה פנימית מעמיקה מזינה ובטוחה).

כישרון מול התמדה/ עקביות

שאלת הכישרון למול עקביות והתמדה, היא משמעותית בנושאים רבים. 

ישנם אנשים רבים בעלי  כישרון והבנה בטכניקות השונות של עבודה פנימית (כגון: עבודה עם דמויות פנימיות, עבודת ייצוגים, קונסטלציה משפחתית ועוד). 

יחד עם זאת, הניסיון מלמד שהכישרון, או החיבור וההבנה המיידים של הטכניקה לא מנבאים את העבודה הפנימית שתתרחש. 

לעתים, אנשים שמתחברים באופן פחות אינטואיטיבי לטכניקה זו או אחרת, מצליחים להעמיק מאוד, להתחבר, להבין לעומק ולאפשר לתנועה העמוקה לעבר הריפוי להתרחש וזאת, בעיקר בזכות ההתמדה העקבית של תרגול לאורך זמן. 

קצב העבודה לעומת כיוון העבודה

שימו לב שכאשר אנו מדברים על עקביות העבודה הפנימית, אין  הכוונה למהירות או לקצב העבודה הנעשית. באופן פרדוקסלי מתברר, שהמהירות והקצב של העבודה הפנימית חשובים פחות, ביחס לעצם קיומה של העבודה הפנימית העקבית וכיוונה. 

סיכום

נדמה, שאחת הטעויות הנפוצות של אנשים שחשוב להם לעבוד על התפתחותם הפנימית ו"להשיג" דברים ברמות שונות, היא חוסר העקביות בעבודה הפנימית. 

מדובר באנשים שנעים מסדנה לסדנה, מטיפול לטיפול, משיטה לשיטה, נעים אחרי ה"רוח" ולא נותנים לעצמם את השהות והשקט להתעמק ולאפשר תנועה מרפאת בעומקים שלהם. 

מצב זה יכול ליצור תסכולים וקושי רב. 

עבודות פנימיות עקביות שנעשות לאורך זמן (מומלץ לעשותם בהתאם למפת הדרכים), יוצרות "שקט בעבודה", אמון, מוגנות וביטחון, מה שמאפשר להיפגש באופן מרפא עם עומקים שונים בתוכנו. 

למרות הקשיים שעשויים ללוות עבודות אלו (זמן, כסף, כעסים, חוסר דיוק), מומלץ להמשיך ולעשות את העבודה הפנימית באופן עקבי. יש לכך ערך רב!

מאמרי המשך

🌹 מה מקשה על עבודה עקבית לאורך זמן / הסיבות
🌹 רעיונות וטיפים איך להתמיד לאורך זמן בעבודה הפנימית
🌹 דוגמאות לעבודות עקביות לאורך זמן בתחומים שונים