על מצבים "מובנים" שמקשים על מטפלים לטפל חלק ב

מה לעשות כאשר מטפלים תלויים במטופלים בצורה מוגזמת

חלקו הקודם של המאמר, עסק במצבים בהם מטפלים תלויים במטופלים באופן מוגזם, באופן שפוגע בהם, במטופלים ובטיפול. המאמר התמקד בעיקר, בהצגת מצבים שבהם:

🔹 המטפלים תלויים כלכלית במטופלים 

🔹 הם פוחדים משיימניג ומ"מה יגידו" עליהם 

🔹 הם נותנים משמעות וכוח השפעה רב למטופלים, על החיים שלהם 

מדובר במצבים, אמיתיים או מדומים, שבהם "הכוח" עובר למטופלים במובן ה"שלילי". מצבים שבאופן סימבולי ניתן לראותם ככוח אשר נמצא אצל הילדים ולא אצל ההורים, במובן הבעייתי של הסיטואציה. כפי שצויין בתחילת המאמר, מצבים אלה מצריכים יחס ועבודה מהותית, בראש ובראשונה על ידי המטפלים עצמם והסופרויזורים שלהם. 

כאשר מצבים אלה מתקיימים במרחב בלי עבודה, הם עלולים להזיק מאוד, אולם, עבודה פנימית מעמיקה עם מצבים אלה, יכולה לחולל שינויים משמעותיים בהתפתחות המהותית של כל הנוגעים בדבר, לרבות: המטפלים עצמם, המטופלים והתהליך הטיפולי.

אנשים מושכים חבל מכיוונים שונים

חלק זה, מציג מספר רעיונות ודרכי עבודה להתמודדות המטפלים עם מצבים אלו. 

חשוב לדעת שכאשר בעיות כאלו עולות במרחב, כל אחד ואחת מהמטפלים צריכים לעבוד בצורה המתאימה להם ואין דרך עבודה אחת, שמתאימה לכולם. 

הכרה במציאות ושהות איתה

הכרה במצב הקיים ובהמשך, שהות איתו, משמעותית מאוד בגישות ב"דרך העומק" ובדרכי ההתפתחות בכלל. דרכים אלה יכולות לחולל שינוי עמוק בקיים ולהביא תנועה מבריאה. 

גם במקרה שבו מטפלים תלויים במטופלים בצורה מוגזמת, גישות אלה יכולות לעזור, לרפא ולמצוא דרכים יצירתיות וחדשות להתמודדות עם מצב זה. 

שימו לב שלא תמיד המצב התלותי מופיע בצורה גלויה, דהיינו, לא תמיד התלות המוגזמת של המטפלים במטופלים היא בהירה וברורה. לפעמים היא מתחפשת, לפעמים חלקית ולעתים היא תורגש דרך החוויה הגופנית, לפני ההבנה הקוגנטיבית. 

הזדמנות לעבוד עם הסיפור, ה"פצע" ובן הלוויה שלכם

העובדה שאתם כמטפלים תלוים במטופלים שלכם במובן ה"לא בריא", מהווה מצע לעבודה פנימית מעמיקה ופותח כר לאפשרויות ריפוי משמעותי עבורכם, הן ברמה האישית-פנימית והן ברמת יכולת הטיפול שלכם. למעשה, קיים סיכוי לא מבוטל, שאם נקלעתם כמטפלים, לסיטואציה מהסוג המדובר במאמר זה, הרי שיש בה משהו שנוגע בכם אישית, ב"פצע" האישי שלכם ובבן הלוויה שלכם. 

ניתן לראות במצב שנוצר, מעין אפשרות להתפתחות פנימית משמעותית וריפוי עמוק. גישה זאת, יכולה לעזור מאוד בעבודה עם מצבים קשים ומורכבים אלה. 

אנשים שעובדים בגישת "דרך העומק", יודעים עד כמה עבודה עם מטופלים חשובה להתפתחות האישית הפנימית (ראו גם את תוכנית הסטאז'). ניתן לומר, במידת הזהירות הרצויה ובחיוך מסוים, ש "לא כדאי לפספס אפשרות כל כך נדירה של פצע שמתגלה", לריפוי ולעבודה פנימית.

מחזיק את כדור הארץ ביידים

עבודה פנימית עם "מפת הדרכים" להתפתחות פנימית מזינה ובריאה

מצבים שבהם מטפלים תלויים במטופלים בצורה מוגזמת, אינם קלים לעבודה פנימית. לפיכך, כדאי ומשמעותי לעבוד בכל שלושת דרכי העבודה על מנת לאפשר לתנועה פנימית-חיובית להתרחש. 

כדאי לעבוד על כך עם:

🔹 המנחה, המטפל, או המדריך שלכם בנושא זה

🔹 הפרטנרים שלכם – באמצעות עבודה משותפת

🔹 עבודה עצמית

ניתן לעבוד בדרכי עבודות נוספות, כמו, עבודה קבוצתית טיפולית, עבודה בקהילה ועוד. 

פתרונות "קונקרטיים"

מי שמכירים את "דרך העומק", יודעים עד כמה מציאות החיים ה"ממשית-פיזית", חשובה ומשמעותית. לעתים, פתרונות פרקטיים יכולים לעזור והם מגיעים אחרי עבודה פנימית אינטנסיבית. 

נכון הוא שה"פתרונות" למצבים אלה הם אישיים ומופיעים לרוב אחרי עבודה עקבית ומעמיקה לאורך זמן, יחד עם זאת, יש חשיבות להכיר גם מספר פתרונות קונקרטיים.
מספר דוגמאות:

א. תלות כספית במטופלים ותזרים מזומנים

אחת האפשרויות להתמודדות של מטפלים עם בעיה בתזרים המזומנים, הינה, לקחת הלוואה גדולה, אשר תאפשר להם לא להיות "לחוצים על השקל" ולא להיות תלויים במטופלים. מובן שחשוב לעשות זאת עם כל האחריות הראויה והייעוץ המתאים. 

בעתיד, תוכלו להכין "קופת מזומנים" מראש, שתקל עליכם (למשל, סכום השווה לשלושה חודשי הכנסה). 

כאשר תדעו שאתם לא תלויים במונחה זה או אחר, או בקיום טיפול זה או אחר, יהיה לכם קל יותר לטפל וקרוב לוודאי שגם המטופלים שלכם ירגישו זאת ויגיבו בהתאם. 

ייתכן שמטפלים שהצליחו לטפל יותר וכמעט לא נפגעו במשבר הקורונה, היו אלה שלא היו תלויים כלכלית במטופל זה או אחר, בין אם לקחו הלוואה, או שהגיעו "מוכנים" כלכלית למשבר מסוג זה. 

מטבעות כסף, מחשבון, תפוח אדמה

קבלת הדרכה, סופרויז'ן

לפי "דרך העומק", הדרכה היא כלי חשוב לכל מטפל/ת ולכל מנחה. 

הגישה שבה אם אין למטפל מספיק מטופלים, או אם המטופלים לא מגיעים למפגשים, אזי למטפל אין זכות: רגשית, כלכלית או אחרת, לקבל הדרכה, היא קשה ורבת משמעות. זה לא רק שהיא נותנת כוח עצום למטופלים ומטילה עליהם אחריות כבדה, היא גם מפריעה להתפתחות התקינה של המטפלים ו"שומטת את השטיח מתחת לרגליהם". 

אנשים שרואים את עצמם מטפלים, טוב יעשו אם ימצאו את הדרך לקבל הדרכה. 

לקבל הדרכה, כהחלטה מוצקה לאורך זמן, שעומדים בה, יכולה לעשות פלאים לכם, ליכולת הטיפולית שלכם, לכמות המטופלים שלכם ועוד. 

הניסיון מלמד, שגם אם לאורך תקופה מסוימת זה יהיה "לא רווחי" לפנות להדרכה, הרי שברוב המוחלט של המקרים, זה יתברר כמשמעותי ורווחי בטווח הרחוק.  נראה שהדבר יכול להוריד "לחץ" מהמטופלים שלכם ויאפשר לכם להיות מטפלים טובים יותר, ש"ממגנטים" מטופלים מתאימים. 

על מנת לקבל החלטה כזאת, כדאי מאוד להקדיש עבודה פנימית לכך, עם עצמכם, עם פרטנרים וגם עם המנחה שלכם. 

עבודה עם פרסום שלילי 

פרסום שלילי הוא דבר שלא פשוט לקבלו. ישנם מצבים, נדירים מאוד, שבהם מטופלים מכפישים את המטפלים שלהם וידם של המטפלים כבולה מבחינה אתית: הם לא יכולים באמת להתגונן, לתקוף חזרה, או להגיב ברמה הקונקרטית, בשל העובדה שאז הם עלולים להפר את הסכם הדיסקרטיות, ו/או להתנהג באופן לא אתי. 

למרות שזה מאוד נדיר, הרי שהבעיה עלולה להימצא גם גם בין חברים של מטופלים, שלעתים אומרים על המטפלים שלהם דברים מכפישים ולא הגונים. 

הפחדים של מטפלים מפרסומים שליליים ומהתנהגויות לא הוגנות של מטופלים, יכולים לפגוע מהותית בעצמם, בטיפול ובמטופלים. 

חשוב לעבוד על כך במגוון דרכי העבודה שהוזכרו קודם לכם ("מפת הדרכים"). בנוסף ובמקביל,  כדאי גם להכיר את לשון החוק ולדעת על מגוון האפשרויות המעשיות להתגוננות בפני שיימניג ופרסומים שליליים ומוטעים. לעתים, עצם הידיעה יכולה להרגיע משהו אצל המטפלים עצמם.  

גבר מבוגר מודאג

עבודה עם המטופלים עצמם

מתוך היכרות העבודה של "דרך העומק", אין ספק שאם תעבדו על הנושא של תלות המטפל במטופל, תצאו נשכרים ברמות רבות. 

כאשר תעבדו עם הנושא הזה ותתרחש בו תנועה פנימית, יש סיכוי טוב מאוד שמשהו מכל מה שיתרחש, יחלחל גם למטופלים שלכם ויעזור להם לעשות את התנועה הפנימית-ההתפתחותית שלהם. 

כך למשל, יתכן שתבינו שמשהו מכל הסיטואציה הזאת קשור גם לסיפור ה"פציעה" העמוקה של המטופלים שלכם ותראו במצב אליהם נקלעתם, כדרך שבה מטופלים מספרים את סיפור ה"פציעה" הפנימי שלהם (קשור לתהליכי העברה). הבנה זאת, כאשר היא תגיע למרחב הטיפולי, תוכל לעזור למטופלים לעשות את התנועה החיובית שלהם. 

יתכן שאחרי שתעבדו על הנושא ותדברו על כך עם המדריך שלכם, תרצו אפילו להביא זאת באופן מילולי למרחב הטיפולי. עצם העובדה שאצלכם השתנה ונרפא משהו, גם אצל המטופלים תהיה תנועה לעבר ריפוי. 

4 ידים, שני אנשים נותנים ומשלבים ידיים

הניסיון מלמד, שככל שהמטפלים עובדים עם עצמם לעומק ויוצרים תנועה פנימית בתוכם, גם המטופלים יוצרים נשכרים מכך ולעתים באופן דרמטי ביותר. 

© כל הזכויות שמורות לאור שחר, מחבר המאמר