מפגש מרפא עם דמויות קשות ו"לא רצויות" בדרך העומק טל שני

מפגש מרפא עם דמויות קשות ו"לא רצויות"

טל שני

לעתים, בעבודה עם דמויות פנימיות, כשאנחנו מזמינים דמות שקשורה לקושי, כאב, או דפוס לא רצוי בחיינו, מופיעות דמויות שנראות לנו מדכאות, עצלות, מנותקות, מכוערות, הרסניות או אפלות.


הן עלולות להתנהג בתוקפנות, לצעוק, או לומר דברים שקשה לנו לשמוע או לקבל. לפעמים קשה מאד להסכים לפגוש דמויות כאלה- אולי אפילו יש הרגשה שלהיות עם הדמות הזו זה בלתי נסבל, או "יותר מדי בשבילי".


במקרים כאלה, כשקשה לנו להיות לבד עם הדמות שעולה, אנחנו יכולים להיעזר בעבודה עם מנחה, או לתרגל ביחד עם שותף.


אחד הדברים המפליאים ביותר בעבודה זו, הוא שכאשר מנחה או שותף לעבודה נמצא עם דמות באופן עמוק, ונותן לה מספיק זמן להיות כפי שהיא – מקשיב לה ומתעניין בה ללא שיפוטיות, אלא מתוך מקום אוהב ומכבד – בהדרגה, הדמות יותר ויותר מרגישה שהיא קיבלה את המקום לו היא זקוקה, והמרחב הזה מאפשר לה להשתנות.


מהות עמוקה יותר של הדמות עשויה להתגלות ולהיחשף, ואנחנו יכולים לעתים לראות אותה פושטת את הלבוש ה"רע" או ה"מכוער" שלה, ומגלה פנים אחרות שנמצאות מתחת לשכבות שכיסו אותה.


אולי נזכה לפגוש את הפגיעות, העדינות, החולשה, חוסר האונים, או הכמיהה לאהבה, שמסתתרות שם מאחורי ה"מפלצת" הזו, שקודם חששנו בכלל להתקרב אליה.
מפגש כזה עם דמות פנימית עשוי לרפא את היחסים שלנו עם הדמות הזו, ליצור תנועה עדינה , ולהשפיע לטובה גם על המציאות החיצונית שלנו.

טל שני